Neden ÖTEKI MEDYA?


Anasayfa
Güncel
Medya Haberleri
Dosyalar
Medya`dan
Öteki Türkiye
Kültür-Sanat
Etkinlikler Takvimi
Forum
Linkler

ARSIV

e-Posta

 

Avrupadaki Türk Medyası hakkında kisa bilgiler

 

Avrupa’ da yaşayan Türkiye kökenlilerin çoğunluğu bilgi edinme ve eğlence programları ihtiyaçlarını Türkiyeden yayın yapan televizyonlar üzerinden karşılıyor. Özellikle kablolu yayınlar ve çanak antenler üzerinden aralarında TRT-INT, Kanal D, Show TV, Star, Kanal 7, BRT, TGRT, ATV, CİNE 5 gibi kanalların da bulunduğu çok sayıda Türk televizyon kanalı Avrupadan izlenebilmektedir. Türkiye Araştırmalar Merkezi’ nin (TAM) verilerine göre hiç Alman veya Avrupa televizyonu izlemeyen Türkiyelilerin oranı yüzde 50’ nin üzerinde. Avrupa TV kanalların Türkiye kökenliller arasındaki izlenme oranı ortalama olarak yüzde 5’ altında kalmaktadır.

 

Benzer bir duruma yazılı medya alanında da rastlanmaktadır. Gazete okurları arasında sadece Türk gazetelerini okuyanların oranı yüzde 50’nin üzerinde. Avrupa medyasına fazla ilgi gösterilmemesinin baş sebebi olarak bu yayınların gerek Türkiye, gerekse de Avrupada yaşayan Türkiyeliler ile ilgili konulara fazla yer vermemesi gösteriliyor.

 Yaklaşık altı aylık bir yayın geçmişine sahip olan haftalık Perşembe Gazetesi ve kürt-milliyetçisi günlük Özgür Politika dışındaki gazeteler Türkiye’ de yayımlanan günlük gazetelerin Avrupa baskılarından oluşmaktadır. Türkiye baskıları temel alınarak hazırlanan bu gazetelere 2 ile 6 sayfa arasındaki Avrupa sayfaları eklenmektedir.  Avrupa sayfalarının ağırlık noktalarını ise Türkiyelilerin güncel sorunları ile Avrupada faaliyet gösteren Türk dernek ve cemaatlerinden haberler oluşturmaktadır.

 

Basın piyasasındaki aslan payını 160.000 basılan gazete ile milliyetçi-liberal Hürriyet Gazetesi elinde bulunduruyor. Hürriyet’ in Almanya baskı adeti 100.000’ in üzerinde. Hürriyet Gazetesini kendi verilerine göre 78.000 lik baskı adeti milliyetçi-liberal SABAH Gazetesi takip ediyor. Milliyetçi-muhafazakar Türkiye Gazetesinin baskı adeti 55.000. Liberal bir yayın politikası izleyen Milliyet Gazetesi ise Almanyada 22.000 bin basılıyor. Kendi açıklamalarına göre islamcı gazete Zaman 13.000 ve yine islamcı Milli Gazete 12.000 adet satılmaktadır Almanyada. Avrupada günlük olarak yayımlanan bulvar gazetesi STAR, sosyalist Evrensel ve kürt-milliyetçisi Özgür Politika gazetelerinin satış ve baskı rakamları  ise elimizde bulunmuyor.

 

Haftalık gazeteler arasında sol-liberal Cumhuriyet Hafta’ nın Almanya baskı adeti 5.000, ekonomi gazetesi Dünya’nın 4.000 ve Alman ‘tageszeitung’ Gazetesi ile birlikte dağıtılan ve Türkce/Almanca yayin yapan liberal-sol görüslü Perşembe Gazetesinin 1.000 olarak tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anasayfa - Güncel - Medya Haberleri - Dosyalar - Kültür-Sanat - Medya`dan - Etkinlikler Takvimi - Forum - Arsiv - Linkler - e-Posta

 

 

 

 

Iletisim:
e-Posta:
otekimedya@gmx.net
Fax: +49 (180) 50 52 59 60 69 47

webmaster: webmaster@otekimedya.com